Novosti
Istambulska konvencija stupila na snagu 1. kolovoza 2014.
02.08.2014. Ovo je izuzetno važan dogaðaj za sve žene koje su preživjele nasilje, za ženski pokret i njegovu dugogodišnju borbu protiv nasilja prema ženama, ali i podsjetnik koliko još treba biti ucinjeno za poboljšanje položaja žena. Ovim povodom Centar za žene žrtve rata-ROSA, u suradnji sa brojnim ženskim organizacijama i mrežama iz Hrvatske, kao i iz citave Evrope, poziva Republiku Hrvatsku da ratificira ovu Konvenciju, koju je potpisala 22. sijecnja 2013. godine.Pozivamo Vladu RH da izrazi podršku stupanju na snagu ove važne Konvencije, te prepozna da je potreban znacajan napor i odgovornost kako bi se ucinkovito borila s problemom nasilja nad ženama i njihovom djecom.
1. kolovoza 2014. Istanbulska konvencija stupila je na snagu. Za organizacije clanice Ženske mreže Hrvatske, mrežu Žene Evrope protiv nasilja - Women against Violence Europe (WAVE), Centar za žene žrtve rata-ROSA i brojne druge, ovaj dogaðaj predstavlja ogroman uspjeh ženskog pokreta. Istanbulska konvencija je prvi sveobuhvatni instrument na evropskom nivou kojim se utjece na eliminaciju nasilje protiv žena. Do kraja srpnja 2014. godine 13 zemalja je ratificiralo Konvenciju, a 23 zemlje su Konvenciju potpisale. Konvencija je važan korak naprijed, meðutim potrebna je njena puna provedba te preuzimanje obaveza od strane država stranaka Konvencije da bi se zaista djelovalo protiv nasilja nad ženama i njihovom djecom.
Konvencija ce potaknuti znacajne promjene u iskorjenjavanju nasilja nad ženama i postaviti standarde za opsežne mjere za sprjecavanje i suzbijanje nasilja nad ženama, prepoznajuci da je nasilje nad ženama jedan od kljucnih mehanizma podcinjavanja žena u odnosu na muškarce.
Pet je važnih podruèja koje ova Konvencija istice: prevencija, zaštita, zakonske odredbe, progon pocinitelja i pracenje njene provedbe.
Prevencija: potrebno je sprijeciti nasilje protiv žena i nasilje u obitelji, kako bi se spasili mnogi životi i smanjila ljudska patnja. Kako bi prevencija zaista funkcionirala postavljeni su posebni zahtjevi vladama država. Preventivni rad ukljucuje obuku profesionalki i profesionalaca koje/i dolaze u kontakt sa žrtvama nasilja, suradnju s organizacijama civilnog društva, ukljucivanje medija i javnog sektora u djelovanju prema promjenama rodnih stereotipa i ostalih važnih tocaka. Osim države važno je da se svaki pojedinac i pojedinka suprostave izazovima rodnih stereotipa, štetnih tradicijskih praksi i dikriminaciji žena.
Zaštita: Konvencija teži pružiti ženama koje su preživjele nasije, kao i svjedokinjama i svjedocima zaštitu i podršku - a to znaèi policijsku intervenciju i zaštitu kroz servise pdrške kao što su specijalizirane usluge strucnjakinja, koje ukljucuju skloništa, SOS linije i sl. Kako bi se zaštitili životi žena važno im je pružiti informacije o dostupnim servisima. To podrazumijeva postojanje dovoljnog broja skloništa i SOS linija koje rade 24h svaki dan, i koje su besplatne za pozivateljice i pozivatelje.
Zakonske odredbe: Konvencija traži od država uvoðenje novih kaznenih odredbi kako bi se što ucinkovitije zahvatilo one oblike nasilja protiv žena koji nisu do sada postojali u zakonu, ili su zakonski definirani u ogranicenom ili neadekvatnom opsegu: nasilje protiv žena u obitelji, seksualno nasilje i silovanje, genitalno sakacenje žena, prisila na brak, prisila na pobacaj i sterilizaciju.
Progon pocinitelja: Konvencija se ne zaustavlja samo na imenovanju razlicitih oblika nasilja protiv žena, vec traži od država stranaka Konvencije, integriranje novih kazenih djela u svoje nacionalno zakonodavstvo, kako bi efikasno istražile sve prijave nasilja protiv žena, ukljucivši ono u obitelji. Progon i kažnjavanje pocinitelja je od najveæe važnosti za žene koje su preživjele nasilje, kako bi ostvarile pravdu, i tako nadalje mogle nastaviti svoj život bez nasilja.
Pracenje provedbe Konvencije: od velikog je znacaja osigurati da države stranke poštuju svoje obaveze što znaèi da ce stupanjem na snagu Konvencije, skupina neovisnih strucnjakinja i strucnjaka, nazvana GREVIO, pratiti do koje mjere su države stranke implementirale Konvenciju.
S ciljem podrške ratifikaciji Konvencije javna kampanja “Potpisujem!”, pokrenuta 2013. godine, za vrijeme 16 dana aktivizma, od strane organizacija civilnog društva u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Sloveniji, Srbiji, u suradnji s velikim evropskim mrežama - Evropski ženski lobi, iz Brisela, i WAVE (Žene Evrope protiv nasilja) sa sjedištem u Beèu.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
U tu svrhu organizacije zajedno provode projekt pod nazivom „Udruženim naporima – k novim evropskim standardima u zaštiti žena od rodno utemeljenog nasilja“ (Coordinated Efforts – Toward New European Standards in Protection of Women from Gender Based Violence) financiran od Evropske komisije. Nositeljice projekta su iz Srbije - Autonomni ženski centar, Hrvatsku u projektu predstavlja Centar za žene žrtve rata-ROSA, kao i partnerske organizacije Autonomna ženska kuæa Zagreb, Centar za graðanske inicijative iz Poreèa, „Delfin“ – Centar za podršku i razvoj civilnog društva, iz Pakraca, „Domine“, Split, te Udruga „Brod“ iz Slavonskog Broda. Kampanja se simultano provodila u svim zemljema sudionicama projekta: u Austriji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji i Srbiji. Osnovni cilj projekta jest postizanje demokracije, ljudskih prava, socijalnog ukljuèivanja, a time i usklaðivanje s vrijedostima koje o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama promovira EU. Projekt je usmjeren na poticanje zemalja da ratificiraju Konvenciju, a nakon toga na pracenje na koji je nacin pravni okvir neke zemlje u skladu s obavezama Konvencije i što treba prilagoditi Konvenciji.
Više informacija možete pronaci na web stranici kampanje http://www.potpisujem.org/
FB stranici I Sign Campaign i Twitter @ISignCampaign
Novosti
-
24.05.2025.
Zene, mir, razoruzanje
Medjunarodni dan žena za mir i razoružanje
> opširnije -
19.05.2025.
Akademija socijalne skrbi
Edukacija: "Pruzanje pomoci i zastita zrtava trgovanja ljudima"
> opširnije -
16.05.2025.
Terenska posjeta predstavnica Ekumenske inicijative žena
Provedba projekta Pomoc i podrska za visestruko ranjive zene zrtve rodno utemeljenog nasilja
> opširnije
AZKZ izdala publikaciju "Put iz nasilja" MS Word, 1 MB