Novosti
Svjetski dan suzbijanja trgovanja ljudima
30.07.2024. Povodom danasnjeg Svjetskog dana borbe protiv trgovanja ljudima Centar za zene zrtve rata - ROSA, organizacija koja vise od 25 godina pruza podrsku zenama koje su prezivjele trgovanje ljudima, posebno upozorava da je trgovanje ljudima jedan od najtezih oblika krsenja ljudskih prava s ciljem ostvarivanja ilegalnog profita od kojega nije izuzeta niti jedna drzava svijeta. Zrtvama se ogranicava mogucnost kretanja, komuniciranje s obitelji i okolinom, te ih se u takvim okolnostima na razlicite nacine iskoristava. Unatoc mnogim postojecim pravnim i politickim okvirima za borbu protiv trgovanja ljudima na nacionalnoj, regionalnoj i medjunarodnoj razini, zene cine vecinu identificiranih zrtava trgovanja ljudima diljem svijeta, a pocinitelji, globalno govoreci, uzivaju siroku nekaznjivost.Prema podacima EUROSTAT-a, 63% svih identificiranih zrtvi trgovanja ljudima su zene, ukljucujuci djevojcice, a najucestaliji oblik iskoristavanja je seksualno iskoristavanje.
Zenama i djevojcicama se u najvecoj mjeri trguje u svrhu seksualnog iskoristavanja i zato ovaj oblik trgovanja ljudima predstavlja rodno specifican zlocin i povredu ljudskih prava zena, ukljucujuci djevojcica, te ujedno prijetnju medjunarodnom miru i sigurnosti. Prema podacima MUP-a za 2023. godinu u Hrvatskoj je identificirana 21 zrtva trgovanja ljudima. Od 21 identificirane zrtve trgovanja ljudima njih 14 su zene (66,6%), a njih 50% je seksualno iskoristavano. Od ukupnog broja identificiranih zena polovica su djevojcice. Na zalost, iskustva iz prakse potvrdjuju da odredjen broj zrtava ostane neidentificiran i samim tim izvan sustava zastite.
Trenutacno zivimo u kontekstu pojacanih migracija stanovnistva potaknutih ratovima, klimatskim promjenama, te ekonomskim i drugim razlozima. U Hrvatsku svakodnevno pristizu nove izbjeglice i trazitelji/ce azila, ali i veliki broj stranih radnika i radnica. Takve situacije stvaraju pojacan rizik od trgovanja ljudima jer se veliki broj ljudi nalazi u ranjivoj poziciji koju trgovci ljudima iskoristavaju. Osobito ugrozena skupina su zene i djevojcice koje su u riziku postati zrtve trgovanja ljudima u svrhu seksualnog i drugih oblika iskoristavanja. Zbog toga je vazno da se zene u postupku trazenja medjunarodne zastite ispita o tome da li su bile zrtve nekog oblika nasilja prema zenama i to na nacin i u uvjetima u kojima ce moci sigurno iskazivati o prozivljenom nasilju.
Opca preporuka br. 38 UN Odbora za uklanjanje diskriminacije zena (CEDAW) koja se odnosi na trgovanje zenama i djevojcicama u kontekstu globalnih migracija istice da seksualno iskoristavanje i dalje postoji zbog neuspjeha drzava da ucinkovito smanje potraznju koja potice iskoristavanje i dovodi do trgovanja ljudima te da tome doprinose norme i stereotipi u vezi s muskom dominacijom, prisila i kontrola koja potice potraznju za seksualnim iskoristavanjem zena i djevojcica. Ova preporuka potvrdjuje da je kljucni prioritet drzava sprjecavanje izlaganja zena i djevojcica riziku od trgovanja ljudima te da se uzroci, posljedice i iskustva trgovanja zenama razlikuju za djevojcice, adolescentice, djevojke i odrasle zene. Djevojcice su dodatno ranjive zbog isprepletenih karakteristika spola i dobi.
Takodjer, Reem Alsalem, UN Posebna izvjestiteljica za nasilje prema zenama i djevojcicama je u lipnju 2024. objavila Izvjestaj u kojem je istaknula da je otkrivanje i identifikacija zrtava trgovanja zenama i djevojcicama i dalje na niskoj razini te da su web stranice za oglasavanje prostitucije najznacajniji pomagaci trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskoristavanja i da je danas oko 75% zrtava trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskoristavanja oglasavano na Internetu. Navodi da je prostitucija sustav iskoristavanja i agregirani oblik muskog nasilja prema zenama te predlaze drzavama da usvoje pristup poznat kao "nordijski" ili "model jednakosti", usvojen u Svedskoj, Francuskoj, Irskoj, Norveskoj i Kanadi koji predstavlja medjunarodni standard u suzbijanju seksualnog iskoristavanja u prostituciji i trgovanju ljudima. UN Izvjestaj naglasava vaznost kriminalizacije kupaca kao glavnih aktera koji poticu potraznju za trgovanjem zenama u svrhu seksualnog iskoristavanja.
Ovim putem pozivamo Vladu Republike Hrvatske da kroz promjene Kaznenog zakona, Zakona o prekrsajima protiv javnog reda i mira kao i kroz novi Nacionalni plan za suzbijanje trgovanja ljudima usvoji i implementira preporuke navedenih tijela te da shodno tome unaprijedi postojece protokole koji reguliraju identifikaciju i zastitu zrtava te integraciju i reintegraciju zrtava.
Novosti
-
30.07.2024.
Svjetski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Izjava povodom Svjetskog dana borbe protiv trgovanja ljudima Centar za zene zrtve rata ??" ROSA
> opširnije -
20.03.2024.
Izjava za medije Povodom 21. ozujka, Medjunarodnog dana borbe protiv rasizma i rasne diskriminacije
Stop rasizmu prema izbjeglicama! Stop rasnoj diskriminaciji izbjeglica!
> opširnije -
13.02.2024.
Osnazivanje suradnje u pitanjima seksualnog nasilja u ratnim sukobima nacionalna i medjunarodna perspektiva
Okrugli stol "Osnazivanje suradnje u pitanjima seksualnog nasilja u ratnim sukobima" nacionalna i medjunarodna perspektiva"
> opširnije
AZKZ izdala publikaciju "Put iz nasilja" MS Word, 1 MB